V Kongresovém centru Praha se letos sešlo více než 850 odborníků na geoinformační technologie. Přečtěte si, co vše bylo na Konferenci GIS Esri v ČR k vidění a jaké jsou výsledky soutěží, kterých se mohli návštěvníci zúčastnit.
První den konference
Slavnostního zahájení 24. ročníku konference se již tradičně ujal Ing. Petr Seidl, CSc., který během svého vystoupení předal ocenění za nasazení a komplexní využívání GIS technologií Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. V hlavním bloku vystoupili plk. Ing. Luděk Prudil s přednáškou věnovanou GIS v HZS, Mgr. Zdeněk Venera, Ph.D., ředitel České geologické služby, hovořil o výzkumu v Antarktidě a doc. Ing. Jan Kolář, CSc., zakončil dopolední blok přednáškou o dálkovém průzkumu těles sluneční soustavy. V odpolední technologické sekci vystoupil host z Esri David Watkins a následoval novinkami nabitý technologický blok.
Středeční odpoledne bylo věnováno zejména tématům e-Governmentu a správě inženýrských sítí.
Druhý den konference
Začátek druhého dne patřil dalším příspěvkům z oblasti veřejné správy, ale také rastrovému GIS (a novinkám v softwaru ENVI) i využití GIS ve zdravotnictví. Na workshopech pořádaných odborníky z ARCDATA PRAHA se mohli návštěvníci ponořit hlouběji do možností prostředí Web AppBuilder for ArcGIS, ArcGIS Open Data a desktopového softwaru ArcGIS. Specializovaný workshop byl uspořádán i pro návštěvníky z oboru vzdělávání.
Vedle toho bylo na výběr mnoho uživatelských přednášek, které svým zaměřením sahaly od ochrany přírody přes urbanismus a správu systémů až po antropologii a archeologii.
Předkonferenční seminář
V předvečer konference proběhl čtyřhodinový seminář zaměřený na ArcGIS Online. Posluchači se krok za krokem dozvěděli, jak provést zprovoznění a správu portálu ArcGIS Online, a seznámili se s nejlepšími způsoby jeho využívání.
Doprovodný program
Vedle přednášek čekaly na návštěvníky i další doprovodné výstavy a soutěže.
Venkovní expozice
O tom, jak GIS používají vojenští kartografové, jak pomáhá při koordinaci výjezdů k požárům (i jiným mimořádným událostem) a jak se s jeho pomocí monitoruje stav vozovek, se návštěvníci mohli podrobně dozvědět před Kongresovým centrem, kde na ně čekala vozidla Armády ČR, Hasičského záchranného sboru a společnosti VARS BRNO a.s.
Velké mapy
Mnoho zájmu vzbudily velkoformátové mapy. Jednalo se o Základní mapu HZS ČR, Mapu dílčích povodí České republiky (Zeměměřický úřad a Povodí Vltavy) a ukázku map MGCP (Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad).
Internetové aplikace
Na několika počítačích a na dotykové obrazovce SMART Board umístěné na stánku AV Media jste si mohli vyzkoušet zajímavé internetové GIS aplikace. Jaké aplikace se na přehlídce představily, si můžete prohlédnout sami v samostatné brožuře. (PDF, 11 MB).
Výsledky soutěžní přehlídky posterů
1. místo
- Mapová aplikace Analýzy výškopisu
Viola Dítětová, Milan Křížek
Zeměměřický úřad
2. místo
- Digitální mapa Brna – cesta k jednotnému systému
Dana Glosová, Lenka Hrčková, Kateřina Ptáčková
Statutární město Brno, Odbor městské informatiky
3. místo
- Prostorové zostření družicových dat ASTER použitím modifikované metody Principal component analysis
Jan Jelének, Veronika Kopačková, Lucie Koucká
Česká geologická služba
Cena publika
- Metodika autorsko‑právní ochrany GIS produktů
Alena Vondráková, Jan Brus, Bohumil Ptáček
Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta
Podrobné výsledky hlasování diváků můžete nalézt v tabulce výsledků posterové soutěže. Náhledy posterů z přehlídky naleznete na samostatné stránce.
Výsledky družicové soutěže
Odevzdáno bylo 82 odpovědních lístků a z nich bylo 76 úplných správných odpovědí, což je dosud rekordní účast. V losování měl nejvíce štěstí pan Jan Czopík ze společnosti Tieto Czech s.r.o. Blahopřejeme!
Jaké byly správné odpovědi?
Galerie fotografií
Prohlédněte si galerii fotografií z konference. Naleznete v ní na 100 fotografií z přednášek, předsálí i z doprovodného programu.
Partneři konference
Děkujeme hlavnímu partnerovi konference, společnosti
AV MEDIA, a všem našim mediálním partnerům.