Zařazení geografických informačních systémů do výuky vám v hodinách otevře nové možnosti pro výklad učitele i pro zapojení žáků. Snadno budete moci poukázat na prostorové vztahy v území a předvést žákům, jak se jednotlivé skutečnosti vzájemně ovlivňují a jaké mohou mít důsledky a dopady. Přitom se ale nejedná o složitý a na obsluhu náročný software. V rámci systému ArcGIS totiž existují i aplikace, se kterými mohou žáci pracovat sami, a to jak v učebnách, tak i v terénu.

Jak výuku s GIS začít?

Software snadno a bez instalace

ArcGIS Online nabízí nástroje GIS v prostředí internetového prohlížeče. Snadno můžete vizualizovat nejrůznější jevy, vytvářet mapy a aplikace, aniž byste museli instalovat jakýkoliv software. Přístup máte tedy odkudkoli, kdykoli a díky mobilním zařízením můžete uskutečnit výuku i přímo v terénu.

S ArcGIS Online můžete pracovat zcela zdarma:

  • vyhledávání v tisících map a aplikací,
  • tvorba vlastních tematických map a aplikací,
  • sběr informací o území pomocí telefonů či tabletů přímo do mapy,
  • tvorba vlastních geoformulářů pro sběr dat,
  • začlenění textů, fotografií a dalších informací do mapy,
  • práce s daty ve formátu GPX, TXT, CSV a SHP,
  • integrace veřejného obsahu a využití služeb geoportálů,
  • sdílení dat a map.

 

 

ArcGIS Online

Začít s ArcGIS Online je snadné

Prostředí ArcGIS Online je navrženo tak, aby se v něm dalo pracovat snadno a intuitivně. Navíc je tu i série videonávodů, pomocí kterých se můžete s ArcGIS Online rychle seznámit. Prohlédnout si je můžete na samostatné stránce.

Doporučujeme také článek v časopisu ArcRevue, který se přímo věnuje využití ArcGIS Online v oboru vzdělávání, a ve kterém je jeho prostředí podrobně popsáno. Stáhnout si jej můžete ve formátu PDF.


Pusťte se do komplexnějších úloh

desktopovém prostředí lze zpracovávat i mnohem pokročilejší úlohy. Může se jednat o složité vizualizace historických událostí nebo o komplexní analýzy socioekonomických i fyzickogeografických jevů. GIS je zkrátka velmi univerzální nástroj a možnosti jeho využití jsou limitovány pouze fantazií jeho uživatele.


Jak ArcGIS získat?

Školní učebny můžete systémem ArcGIS vybavit zdarma. Více se dozvíte na stránce Licenční možnosti.

Připravili jsme ukázkové úlohy, které můžete při výuce použít.